Czy warto kupić meble indyjskie z drewna egzotycznego? - ALBERO MEBLE
Rynek mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz oferuje niezliczone propozycje, są one jednak w dużej mierze podobne do siebie, a także, niestety, nie najlepszej jakości. Pragnąc wyposażyć swój dom w wyjątkowy sposób oraz zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkty, warto zainteresować się meblami indyjskimi z drewna egzotycznego. Są to propozycje dla wymagających osób, jakie nie znajdą odpowiednich dla siebie wyrobów w sieciówkach czy nawet u lokalnego stolarza. Z czego wynika ich wyjątkowość?
Specjalne pochodzenie
Mowa oczywiście o oryginalnych meblach pochodzących z Indii, a nie wykonywanych w Polsce, z rodzimych gatunków drewna i jedynie stylizowanych na indyjskie czy inspirowanych nimi. Ma to ogromne znaczenie, nie tylko dla miłośników oryginalności. Kluczową kwestią w przypadku takich mebli, tak samo jak kolonialnych, jest materiał wykonania. Indyjscy rzemieślnicy korzystają z drewna, jakie mają pod ręką, czyli pozyskiwanego z drzew rosnących lokalnie, jak palisander, teak, akacja, mango. Jest to nie tylko oszczędność i ukłon w stronę tradycji, ale też... strzał w dziesiątkę. Z tego też wynika cena mebli indyjskich, wyższa niż w przypadku drewnopodobnych tworzyw z sieciówek, co jest absolutnie uzasadnione.
Drewno mango czy palisander to nie tylko piękne wybarwienie, egzotyczny charakter, przywodzący na myśl dalekie, ciepłe kraje i wyjątkowy styl. To też, a może przede wszystkim, nieprzeciętna trwałość. Oczywiście polski dąb czy sosna także mają imponujące parametry wytrzymałościowe, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, w jakich warunkach wzrastają egzotyczne drzewa. Wysoka temperatura i wilgotność, często wahania temperatur, wysoka wilgotność oraz duża ilość potencjalnych szkodników - z wszystkim tym drzewa mango czy teaku mają do czynienia, a nic z tego im nie zagraża! Świadczy to o ich wyjątkowej wytrzymałości. Można zatem, a nawet należy spodziewać się, że meblom z tak wytrzymałych gatunków drewna nie zaszkodzi też intensywne domowe użytkowanie, nawet jeśli będzie wieloletnie. Z pewnością są to zatem produkty warte inwestycji - mogą służyć nawet kilku pokoleniom - tym bardziej że nie wychodzą z mody.
Wyjątkowy wygląd
Meble indyjskie znacząco różnią się od produktów pochodzących z innych krajów, nie tylko ze względu na egzotyczne drewno i jego wyjątkowe wybarwienie. Tamtejsi rzemieślnicy stosują też tradycyjne metody zdobienia, stawiając często na bardzo bogate ornamenty. W połączeniu z pewną surowością mebli, zwykle niepokrytych farbą, prezentuje się to fantastycznie. Meble zdobione w ten sposób przykuwają uwagę i zdobią otoczenie, poza tym ornamenty mają wyraźnie egzotyczny charakter, przywodząc na myśl indyjskie rezydencje oraz domy kolonizatorów - tych, którzy skorzy byli postawić na tradycyjną sztukę meblarską Indii.
Zasługującym na uwagę elementem wielu takich wyrobów jest też metaloplastyka, umieszczana na przykład w drzwiczkach komód. Takie meble prezentują się niezwykle elegancko, tym bardziej że ręczne zdobienia, rzeźbienia, inkrustacje, wykonywane są z wielką precyzją, przez ceniących swoją pracę rzemieślników i z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Nie są to meble produkowane maszynowo i masowo, co także ma wielki wpływ na ich wyjątkowy charakter i sprawia, że są warte swej ceny.
Klasyczne meble kolonialne czy egzotyczne indyjskie?
Choć różnica jest subtelna, można uznać, że bogato zdobione meble indyjskie są bardziej egzotyczne niż kolonialne, te drugie bowiem indyjscy rzemieślnicy wykonywali według wskazówek europejskich kolonizatorów, tęskniących nierzadko za wyposażeniem swych (najczęściej) angielskich domów. Meble indyjskie będą idealne dla osób chcących mieć wnętrza urządzone na modłę orientalną, zaś meble kolonialne - dla miłośników tego stylu czy na przykład posiadaczy wnętrz utrzymanych w nurcie klasycznym i tradycyjnym. Zawsze jednak można stawiać także na mniej oczywiste połączenia!